Наприкінці 2019 року почалось фінансування профілактичних послуг для ключових груп за кошти державного бюджету. У той же час пакет послуг і його вартість, що фінансуються в рамках процесу переходу на держфінансування, не забезпечує необхідних профілактичних інтервенцій і не повністю відповідає запитам ключових груп.
Для розгляду можливостей ( потреб) ключових спільнот в Україні в рамках проекту "Нестандартне мислення: долаючи труднощі в адвокації силами спільноти для стійких і високоякісних послуг в зв'язку з ВІЛ" за фінансової підтримки Фонду Роберта Карра була створена коаліція з організацій спільнот ЧСЧ, СП, позитивних жінок та людей, які вживають наркотики.
Коаліція в рамках цього проекту і в рамках своєї основної діяльності провела фокус групи в 8 регіонах України, залучила програмих експертів та спеціалістів з законодавства для розгляду розширеного спектра послуг для ключових груп, можливостей розробки відповідних нормативно-правових документів та забезпечення фінансування.
Коаліція складається з трьох ключових національних організацій, що представляють людей, які вживають ін'єкційні наркотики, секс-працівників та чоловіків, які практикують секс з чоловіками:
Організація - лідер консорціуму Всеукраїнське об'єднання людей з наркозалежністю представляє інтереси людей, які вживають наркотики в Україні. Організація активно займається зниженням стигматизації та дискримінації наркозалежних людей в суспільстві і наданням правової допомоги представникам спільноти. Програми та проекти організації спрямовані на поліпшення якості життя представників спільноти в питаннях здоров'я і соціальної інтеграції.
Організація ЧСЧ/ЛГБТ - Alliance.Global спеціалізується на наданні послуг з профілактики ВІЛ/СНІДу, інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) і вірусних гепатитів серед чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ) в Києві і інших регіонах, орієнтована на розвиток і об'єднання спільнот геїв і бісексуалів як частини ЛГБТ-спільноти та всієї спільноти в цілому, а також сприяє зниженню рівня гомо-, бі- і трансфобії в українському суспільстві.
Організація, що представляє інтереси секс-працівників “Легалайф-Україна”. Основна мета діяльності організації: розвиток і підтримка демократичних ініціатив в Україні, захист прав людини і поліпшення якості життя.
Предметом діяльності Організації є створення і підтримка ініціатив з питань гендерної рівності, протидії насильству та торгівлі людьми, захисту прав та інтересів жінок, чоловіків, дівчат і хлопців, в тому числі осіб з уразливих груп: осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду, чоловіків, що мають сексуальні стосунки з чоловіками, клієнтів осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду, статевих партнерів чоловіків, які практикують секс з чоловіками, споживачів наркотичних речовин, статевих партнерів споживачів наркотичних речовин.
Організація ”Позитивні жінки - Positive Women” - адвокація та захист прав жінок, які живуть з ВІЛ.
Співпраця коаліції:
Співпраця організацій, що входять в коаліцію найбільш активно почалось у 2017 році, з моменту створення робочої Групи з написання заявки на ГФ 18-2020. Дане співробітництво принесло значні результати:
- розширення складу ключових груп в СКК,
- спільне лобіювання необхідних послуг для КГН при переході на державне фінансування,
- створення широких коаліцій і партнерств в сфері захисту прав ключових груп.
На сьогоднішній момент усі спільноти представлені в СКК, ведеться спільна адвокація. Учасники коаліції спільно активно імплементують недискримінаційний підхід і ставлення з боку суспільства на різних публічних заходах - КиївПрайд, Міжнародні дати прав секс-працівників, зустрічі високого рівня, міжнародні конференції, міжнародні акції "Support. Don't Punis” та “Chase the virus not people”
На сьогодні результатами проекту є чітке розуміння процесу переходу з фінансування профілактичних послуг Глобальним Фондом на державне фінансування. Завдяки напрацюванням і стратегіям в Україні був розроблений мінімальний базовий пакет послуг для трьох ключових груп (СП, ЧСЧ, ЛВНІ). На жаль, "базовий пакет" не покриває реальні потреби. Через відсутність розробленого і затвердженого повного пакету послуг з ВІЛ, реалізація профілактичних програм за державний бюджет не в повній мірі сприяє подоланню епідемії ВІЛ/ТБ серед ключових груп і створює серйозний ризик для цілей 90-90-90.
Ми віримо, що в рамках подальшої роботи результати експертизи стануть надійним інструментом для подолання бар'єрів в забезпеченні повного пакету послуг і його державного фінансування.
Для вагомих результатів Ми запланували тісну співпрацю в цьому питанні в першу чергу з UNAIDS Office In Ukraine, так як впровадження розширеного пакету послуг для ключових груп безпосередньо впливатиме в досягненні цілей 90-90-90. Також Коаліція буде розширюватися за рахунок залучення інших спільнот і ключових груп в роботу по налагодженню доступу до послуг. Розширення коаліції важливо тим, що крім відсутності розширеного пакету послуг для людей, вразливих до ВІЛ/ТБ, є ще багато перешкод щодо подолання епідемії. Зокрема при переході на державне фінансування послуг ми бачимо, що є величезний ризик втратити компонент підтримки ком'юніті просторів для спільнот, який багато в чому створює кращі можливості для залучення ключових груп в профілактичні та медичні інтервенції. Також в процесі гонитви за індикаторами може бути втрачений компонент консультування за принципом "рівний-рівному", в бюджетуванні профілактичних програм не враховані навчальні інтервенції для співробітників громадських організацій і клієнтів.
Подолати ці та інші виклики ми можемо тільки спільно з усіма зацікавленими громадами та партнерами.
Залиште свої контактні данні, і ми зв'яжемося з Вами якнайшвидше, щоб відповісти на ваші питання та допогти Вам
© "ВОЛНА", Всі права захищені