Реабілітаційні центри для наркозалежних стали, фактично, основним місцем допомоги родичам, батькам і близьким наркозалежних людей, через дефіцит державних сервісів. Але, регулярно до нас надходять скарги про те, що реабілітація зовсім не змінила людину, а, більше того, зробила ще гірше. В середньому, 1 місяць реабілітації коштує від 8 до 10 тисяч гривень. А, згідно з дослідження, середній термін, який знаходяться люди на реабілітації - 4 місяці. Тож, приблизна сума, яка може коштувати в Україні за "курс реабілітації" - від 30 тисяч гривень. Нажаль, велика кількість таких закладів не має доказових методів реабілітації, програм, чи навіть фахівців. Переважно, це самоорганізація людей, які в минулому також активно вживали наркотики.
Тож, уявімо, що ви вже заплатили за реабілітацію, до прикладу, вашого родича і вирішили відвідати його. Як зрозуміти, чи є процес реабілітації вірним, або ж з вас просто здирають гроші? "Людина має перестати вживати наркотики - це єдиний критерій". Це не так. Згідно з досліджень National Institute on Drug Abuse, 85% реабілітантів мають рецидив (епізод повторного вживання) протягом року після реабілітації, та більше ніж 2/3 реабілітантів мають рецидив протягом тижнів чи місяців після курсу реабілітації. Тож, епізодичні "зриви" не є ознакою провалу реабілітації, так само як тверезість, невживання, "чистота", також не є єдиною ознакою ефективності курсу. Тому, нас цікавлять конкретні індикатори ефективності реабілітації.
Першим індикатором ефективності реабілітації є - особистісні зміни.
До особистісних змін відноситься мотивація. Зміна мотивації - це, зокрема, відповідальність фахівців реабілітаційного центру. Як зрозуміти, що у людини змінилась мотивація, наприклад, щодо вживання наркотиків? У людини з'явилася готовність до змін, у особи є план дій і уявлення про процес змін та особа залучена у процес змін і активна у ньому.
Інший показник особистісних змін - це психологічні зміни, які мають з'явитись в процесі реабілітації. А саме: психологічні навички саморегуляції, самоконтролю, психологічні навички роботи з потягом до речовини, стабілізація і поліпшення емоційного стану, критичність до свого стану і соціально-економічного положення, зміни деструктивних особистісних якостей, кримінальних звичок, манер, тощо...
Також, дуже важливим критерієм є соціальні навички. Після реабілітації, чи навість під час реабілітації особу мають навчити вести побут і домогосподарство, сформувати здатність вести розмову, підтримувати бесіду, навички працевлаштування, а також є навички звернення по медичну, юридичну чи соціальну допомогу.
Під час реабілітації у особи мають з'витись рівень освіченості в області наркотиків. Як зрозуміти, что особа стала освідчено у даній сфері? У особи має з'явитись розуміння можливих ризиків і наслідків вживання ПАР, а також знання основ нейробіології впливу ПАР (вплив на мозок, генетику, тощо). Саме ці речі мають пояснити у реабілітаційному центрі.
Фізичні зміни. Особа здатна підтримувати власну гігієну, вона звернулася за лікуванням супутніх захворювань, якщо такі є (ВІЛ, гепатит, тощо) та стала почувати себе краще. Це також є результат, за який ми платимо гроші закладу.
Один з найбільш важливих ознак ефективної реабілітація є не безповоротне припинення вживання, а збільшення тривалості ремісії. Після проходження реабілітації особи має бути здатна перебувати певний час у тверезості самостійно, але, навіть якщо після рецидиву виникла необхідність у повторному звернення за допомогою, період часу, який людина здатна знаходиться у тверезості самостійно збільшився(-ується) з кожною спробою.
Окрім особистісних змін, ми можемо оцінити ефективність реабілітації за життєвими змінами.
Робота і фінанси. Людина працевлаштувалась, особа погасила свої борги, кредити (або в процесі і має позитивні результати).
Сімейні і соціальні відносини. Особа вирішила конфлікти і поліпшила стосунки з близькими (або має позитивні зрушення), є поліпшення відносин з оточуючими, людина припинила спілкування з попереднім девіантним оточенням.
Розвиток дозвілля і освіта. З'явилися хобі, захоплення, інтереси, особа почала займатися спортом, розпочала навчання, отримала чи почала отримувати освіту.
Зниження ризикованої поведінки. У особи знизилась імпульсивність, припинився кримінальний спосіб життя, у особи зникли антисоціальні, криміногенні звички.
Якщо після чи під час реабілітації кількість вищевказаних критеріїв замала чи зовсім відсутня - скоріше за все, даний заклад не є професійним, а фахівці у ньому не є кваліфікованими та компетентними.
Якщо ви шукаєте ефективний центр, радимо шукати тут.
Автор: Артем Осипян
Залиште свої контактні данні, і ми зв'яжемося з Вами якнайшвидше, щоб відповісти на ваші питання та допогти Вам
© "ВОЛНА", Всі права захищені