Реабілітація наркозалежних

Реабілітація наркозалежних

Що таке реабілітація? 

Реабілітація - це сукупність медичних, психологічних і соціальних послуг, які надаються особі з наркозалежністю з метою відновлення її можливостей, покращення стану здоров'я і благополуччя. Реабілітація не є тільки медичною допомогою (медикаментозним лікування) або виключно психологічною допомогою. Реабілітація осіб з залежністю є довготривалим процесом, результат якого можливо досягнути за допомогою зусиль фахівців різного профілю (мультидисциплінарної команди). В Україні реабілітацією наркозалежних осіб займаються переважно недержавні організації - "реабілітаційні центри". 

Перелік відкритих реабілітаційних центрів ви можете знайти тут.

Що таке реабілітаційний центр? 

Реабілітаційни центр - це організація, незалежно від форми власності, яка діє, зазвичай, в рамках господарської діяльності «надання соціальної допомоги особам з розумовими вадами і хворих на наркоманію», або в рамках інших соціальних послуг та інших видів медичної діяльності. Більшість таких закладів не мають ліцензії на ведення медичної практики. Керівниками таких закладів здебільшого є особи, які у минулому також мали проблем з вживанням психоактивних речовин. Далеко не всі керівники таких закладів є фахівцями у сфері психічного здоров'я, що може впливати на організацію процеса реабілітації.

Згідно з даних моніторингу, в середньому, такі центри здатні обслуговувати 15–20 реабілітантів. Працівниками цих закладів є, так звані, «консультанти з хімічної залежності» (переважно, особи з залежністю, які не мають освіти), волонтери, приватні або наймані фахівці у сфері психічного здоров’я (психологи, наркологи, психіатри, психотерапевти, іноді — соціальні працівники). Центри, переважно, надають «стаціонарні» послуги, тобто, особа постійно перебуває в закладі разом з працівниками. Здебільшого, такий реабілітаційний центр являє собою аналог моделі «терапевтичної спільноти» (ТС) з внутрішніми правилами.

Які послуги надають реабілітаційні центри?

За результатами опитування, в рамках якого було опитано 50 керівників реабілітаційних закладів, приблизно 30% таких закладів є громадськими організаціями, 30% — благодійними організаціями, 30% — товариствами з обмеженою відповідальністю. Певна частина з них також може функціонувати як ФОП. До 40% таких організацій здатні обслуговувати 20–30 осіб, 25% цих закладів мають менше 20 ліжко-місць, 15% обслуговують 30–50 ліжко-місць та 15% — можуть надавати послуги 50 особам та більше. Лише 36% таких закладів мають можливість вільного відвідування, у 68% –амбулаторне відвідування або групи підтримки ремісії, 78% мають стаціонарні послуги та менше 5% працюють в рамках груп допомоги родинам наркозалежних. Надають соціально-побутові послуги 57% закладів, 90% — психологічні послуги, 26% — медичні послуги, 25% таких установ зазначили, що надають юридичну допомогу. У 73% закладів працюють соціальні працівники, 78% — психологи, 31% подібних установ мають лікарів-наркологів, 30% лікарів-психіатрів, 73% - консультантів з хімічної залежності, 78% користуються послугами волонетрів, 36% співпрацюють з юристами, 31% - мають інших медичних працівників. 45% установ зазначили, що їх працівники офіційно працевлаштовані, а 55% повідомили, що більша частина співробітників працює по найму за вільним графіком.

Варто зазначити, що деякі дані можуть бути перебільшені, через бажання керівників надати "правильну відповідь". 

Скільки реабілітаційних центрів в Україні?

Фактичну кількість таких закладів в Україні визначити неможливо через відсутність регулювання такого виду діяльності з боку держави. За попередніми розрахунками та прогнозами, орієнтовна кількість таких закладів в Україні коливається в межах 300–500. Але останні дані вказують на те, що ця цифра може бути у 2–3 рази більшою, тобто близько 1000 закладів. 

Порушення прав людей в реабілітаційних центрах

За даними моніторингу реабілітаційних центрів в Україні: 1\3 реабілітантів мали досвід примусової реабілітації, а 12% людей знаходяться примусово (незаконно) на даний момент часу.

Звернення до приватних закладів надання допомоги (реабілітації) наркозалежним особам є доволі розповсюдженим в Україні, як серед самих наркозалежних, так і серед їх родичів. Але, такі послуги, нажаль, пов’язані з підвищеним ризиком порушення прав людей з наркозалежністю, такими як примус до лікування без законних підстав, катування і незаконне надання медичної допомоги, чи ненадання медичної допомоги.

У разі, якщо :

- Вас примусово відправили до реабілітаційного центру;
- Вас незаконно утримували у центрі;
- До вас застосовувалися методи фізичного (чи будь-якого іншого) насильства чи вам надавали медичну допомогу незаконно;
- Ви були свідком вищевказаних правопорушень з боку реабілітаційних центрів, тощо...

Заповніть анкету (за бажанням – анонімно) і ми допоможемо захистити ваші права.

Якщо ви шукаєте реабілітаційний центр, радимо шукати тут.

 

Автор: Артем Осипян

Залишились питання?

Залиште свої контактні данні, і ми зв'яжемося з Вами якнайшвидше, щоб відповісти на ваші питання та допогти Вам

2019, "ВОЛНА", Всі права захищені