Взяли кредит? Як не позбутися житла?

29.11.2019

Взяли кредит? Як не позбутися житла?

Ми продовжуємо серію публікацій — відповідей на ваші найпоширеніші запитання і сьогодні говоримо про кредити. Наш Олег Руденко підготував вичерпні відповіді на складні запитання. Адже обізнаний = озброєний.

Взяли кредит? Як не позбутися житла?

Банківська позика — це договір.

Договір — це зобов’язання, яке підпадає під дії норм цивільного законодавства Україні, тому природно, що в разі порушення настають негативні наслідки — юридична відповідальність.

За кредит забрати квартиру можна згідно Глави 51 Цивільного кодексу України, якщо іншого майна у боржника немає.

Зокрема ст.611 передбачає такі наслідки як виплату неустойки (пеня, штраф) і відшкодування збитків, які здійснюються за рахунок особистого майна боржника в порядку виконавчого провадження.

При цьому обов’язково повинне бути прострочення з боку позичальника — невнесення щомісячного платежу або невиплата всієї суми в строк. Навіть за один невнесений платіж банк має право подати позов до суду і забрати квартиру за борги по кредиту, а може терпляче чекати і приступити до юридичної процедури через 1-2 роки. Головне, щоб не було пропущено строк позовної давності — 3 роки.

Що стосується того, чи може банк забрати квартиру за борги за готівковими договорами або тільки за іпотечними, відповідь така: «Абсолютно по всім видам угод», навіть якщо ви купили в кредит техніку на 10-20 тисяч гривень.

Випадки, коли банк зможе забрати квартиру за борги:

Якщо ж співробітники організації дзвонять і погрожують, що заберуть майно, а судового рішення ще немає — це просто залякування, так як всі дії банку при невиплаті кредиту в такому випадку безглузді.

Особисто кредитор не має права прийти в будинок до боржника і відібрати квартиру за борги, приступити до процедури переоформлення та виселення. Всі дії відбуваються після суду на стадії виконавчого провадження. Після винесення рішення позивач у справі звертається до виконавчої служби із заявою про стягнення в примусовому порядку. Для добровільного виконання рішення боржнику дається 7 днів. Після закінчення терміну, виконавець накладає арешт на:

 • Заробітну плату;
 • Банківські вклади;
 • Цінні папери;
 • Автомобіль;
 • Нерухомість.

Якщо цікавить питання «Чи може банк забрати частку в квартирі?», відповідь — так.

«Процедура стягнення передбачає пріоритети і розважливе порівняння суми боргу і майна, яке можна забрати. Якщо боржник має борг 2000 грн, зарплату 3200 грн і квартиру, звичайно, виконавець стягне борг із заробітку. Але коли борг 50000 гривень, тоді допустимо відібрати квартиру за несплату кредиту» — пояснює Олег Руденко

У яких випадках банк не зможе відібрати квартиру?

Існують юридичні аспекти, які просто «зв’язують» руки чиновникам і банківським співробітникам і не дозволяють відібрати квартиру за несплату кредиту, а саме:

 • Якщо прописані неповнолітні діти;
 • Якщо не оформлено право власності (просто прописка або оренда житла, оформлюється спадщина, тощо);
 • Якщо будинок вже знаходиться під заставою.
 • Якщо пройшов строк позовної давності – 3 роки.

Як не допустити гіршого?

Відповідальна людина повинна знати, як вийти з подібної складної ситуації. Якщо те, в яких випадках банк може забрати квартиру, з’ясовано, залишилося зрозуміти як можна виправити ситуацію. Варіанти такі:

 • Не допустити звернення до суду і погасити борг;
 • Реструктуризація кредиту;
 • Взяти кредит з поганою кредитною історією.

Говорити про те, що платити важко через затримку заробітної плати, проблем зі здоров’ям, відрядження, оплату навчання дітям — сенсу немає. Ці причини ніяк не впливають на виплати, тому що останні — обов’язок позичальника за договором.

Тому потрібно знайти гроші і погасити прострочення. Для цього можна взяти нову позику в банку, але якщо ви вже потрапили в чорний список боржників по кредиту, залишаються тільки онлайн-сервіси, наприклад, MyCredit.

Оформити заявку на кредит тут можна навіть з поганою кредитною історією, щоб позичити до 3000 грн і хоча б частково погасити прострочення. Після цього вже можна просити банк почекати або погодитися на реструктуризацію. Якщо внести часткову оплату і своїми діями показувати, що ви намагаєтеся виправити ситуацію, кредитор найчастіше йде на поступки, тому що і судовий процес для нього — дорого і довго.

Залишились питання?

Залиште свої контактні данні, і ми зв'яжемося з Вами якнайшвидше, щоб відповісти на ваші питання та допогти Вам

© "ВОЛНА", Всі права захищені