Правова допомога: реальні кейси

22.05.2018

Правова допомога: реальні кейси

Кейс 1 (надано первинну та вторинну юридичну допомогу) Київ.

19 березня 2018 року до БО «БФ Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА» звернувся за допомогою громадянин «С», який є членом Організації, активістом, займає активну громадську позицію, щодо подолання епідемій ВІЛ/СНІДу в Україні.

Громадянин «С» в листопаді 2016 року був засуджений Оболонським районним судом м . Києва до 150 годин громадських робіт. Рішення суду не було виконано.

Згодом Подільським районним судом м. Києва розглядалась кримінальна справа щодо «С» за ч.2 ст.389 Кримінального кодексу України «Ухилення від покарання, не пов’язаного з позбавленням волі».

Розгляд справи було призначено на 16 квітня 2018 року.

Юристом організації «ВОЛНА» надано юридичну допомогу, рад усних консультацій, письмовий консультаційний висновок про те, що у зв’язку із серйозними захворюваннями «С» не зміг виконати рішення суду. Виявлено, що в період досудового розслідування слідчий проявив халатність, не розслідувавши всебічно всі обставини цієї справи, не зібравши всіх прямих доказів вини та не врахувавши стан здоров’я громадянина «С».

Надано допомогу у зборі всіх необхідних доказів (довідки із медичних установ та ін.), залучено свідків.

У зв’язку із необхідністю представництва інтересів потерпілого у суді є необхідність залучити адвоката.

Здійснено супровід «С» до партнерів ГС УГСПЛ 27.03.2018, залучено адвоката.

Головний офіс Української Гельсінської спілки з прав людини

Адреса приймальні: вул. Фролівська, 3/34, 4-й поверх, оф. 70 (метро Контрактова площа)

В результаті спільних дій кейс успішно завершено, громадянина «С», представника нашої спільноти було виправдано та звільнено від кримінальної відповідальності.

Кейс 2 (надано первинну юридичну допомогу) Київ

02 лютого 2018 року до БО «БФ Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА» в усному порядку звернулась представнця спільноти «Н».

«Н» повідомила про скоєння невідомими особами злочинів, а саме: псування майна та замаху на вбивство, ст.15, ч.1.ст.115 КК України стосовно неї. Надавши усну консультацію, «Н» повідомила про ситуацію у Поліцію та подала заяву (заява про вчинення кримінального правопорушення від 13.02.2018). Згодом «Н» )(зі допомогою юриста), звернулась зі скаргою на бездіяльність слідчого до Дніпровського районного суду м. Києва, який виніс ухвалу про зобов’язання Дніпровським УП ГУНП України у м. Києві внести відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань (ухвала 20.02.2018 про внесення до ЄРДР). Також потерпіла повідомила, що її права порушують невідомі шляхом неодноразового псування майна (обливають вночі авто невідомою речовиною, передають усні погрози та інше). Потерпіла «Н» має низку захворювань, а постійні хвилювання та страх не дають їй спокою в житті.

26 березня 2018 року «Н» звернулась із письмовим зверненням до БО «БФ Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА».

Провівши аналіз ситуації та оцінку документів, юрист БО «ВОЛНА» надав усні консультації та рекомендації про необхідність вчинення всіх процесуальних дій з допомогою професійного спеціаліста/адвоката, розслідування та притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб, надано підготовлений письмовий консультаційний висновок. Юристом визначено необхідність залучення адвоката для представництва інтересів у відділі Поліції(ознайомлення із матеріалами справи) досудовому розслідуванні.

Здійснено супровід до адвоката УГСПЛ 27.03.2018 року, на електронну адресу надіслано документи по справі, домовлено про зустріч потерпілої із адвокатом.

На наступний день 28.03.2018 року «Н» повідомила про відмову спеціалістів УГСПЛ надавати юридичну допомогу в зв’язку із тим, що даний кейс не являється стратегічним.

Після цього юристом продовжено роботу, надано правову допомогу у підготовці та поданні ряду заяв для захисту свої прав до прокуратури та Дніпровського управління Поліції. Також повторно було подано заяву до суду про необхідність внесення даних до ЄРДР у відповідності до ст.. 214 КПК України (Слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування).

Досі винних осіб працівниками Поліції не знайдено. Але в результаті юридичної допомоги та консультуванню посягання на життя та здоров’я «Н» припинено з часу звернення до БО «ВОЛНИ», проведення ряду дій щодо захисту власних прав.

Кейс 3 (первинна правова допомога) Полтава

03 травня 2018 року до регіонального представника БО «БФ Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА» звернувся представник спільноти громадянин «В».

«В» повідомив, що перебуває на умовно – достроковому звільненні(УДО) за злочин, пов’язаний із незаконним зберіганням наркотичних речовин. Також «В» повідомив, що вже біля 6 місяців не вживає заборонені наркотичні речовини, але переймається тим, що працівники Поліції часто навідуються до дому та не дають спокою, зі слів та письмового звернення «Нахабно заходять додому без жодної на те причини, здійснюють огляд та переглядають деякі речі».

«В» повідомив, що зламав обидві руки і в зв’язку з цим просив допомоги у постановці на  на програму ЗПТ. Деякий час все було спокійно, але 12.03.2018 о 18.00 год. до «В» завітали із обшуком працівники Поліції (ПІБ1, ПІБ2). Правоохоронці пред’явили постанову із зазначенням, що підставою для обшуку стало свідчення чоловіка, який приходив провідати «В» напередодні обшуку та повідомив працівників Поліції про те, що «В» пропонував дозу наркотиків знайомому чоловіку.

Проаналізувавши ситуацію, юридичний відділ (юрист, адвокат) БО «ВОЛНА» надав усні консультації, консультативний висновок та повідомив про те, що згідно із ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» відповідно осіб, які перебувають на умовно – достроковому звільненні працівники Поліції мають право нагляду за особою від 1 до 2х років із можливістю продовження на кожні 6 місяців:

«г) засуджених  до  позбавлення  волі  за  один  із злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних  засобів,  психотропних речовин і прекурсорів.»

У консультаційному висновку рекомендовано:

  1. Регіональному представнику БО «ВОЛНА» здійснити супровід «В» сприяти постановці на програму ЗПТ.
  2. Вести себе адекватно при проведенні обшуку та нагляду, йти на контакт з працівниками Поліції для формування позитивного враження про особу, що перебуває на УДЗ.
  3. При вчиненні неправомірних дій подати скаргу до Головного управління Поліції про неправомірні дії працівників Поліції(за умови порушення прав приниження честі та гідності та ін. із обов’язковою фіксацією відео/фото, аудіо та із залученням свідків).

4.При вчиненні повторних незаконних затримань та обшуків рекомендовано відео фіксація для можливості звернення до суду із позовною заявою.

Завдяки злагодженим діям юриста та регіонального представника БО «ВОЛНА», представника «В» включили до програми лікування на сайті ЗПТ у м. Лубни, було проведено переговори із представниками Поліції, представнику спільноти «В» пояснений механізм перебування на умовно-достроковому звільненні, надано консультації щодо прав і обов’язків перебування на програмі ЗПТ, ознайомлено із наказом №200 МОЗ України від 27.03.2012 (Про затвердження Порядку проведення замісної підтримувальної терапії хворих з опіоїдною залежністю), позитивно вирішено ситуацію із правоохоронними органами, покращено доступ до лікування ЗПТ.

Кейс 4 (вторинна правова допомога) Київ

15 травня 2018 року до регіонального представника БО «БФ Всеукраїнське об’єднання людей  з наркозалежністю «ВОЛНА» звернулася «Л» , яка є Членом БО «БФ «ВОЛНА» та займає активну громадську позицію у подоланні епідемій ВІЛ/СНІДу, ТБ та наркоманії в Україні.

«Л» повідомила про те, що Дарницьким районним судом м. Києва винесено вирок щодо неї за ч. 1 ст. 309, та ч. 2 ст. 307. Суд визначив міру покарання у вигляді 6 років позбавлення волі з конфіскацією майна. «Л» являється матір’ю двох дітей та має рідного брата. Розуміючи необхідність прописки дітей у квартирі, де проживає брат до набуття покарання,  «Л» просить допомогу у складенні апеляційної скарги на вирок суду 1 інстанції щоб мати час для здійснення приписки дітей у квартирі.

Скаргу необхідно подати до 18.05.2018 року до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва.

З’ясувавши обставини справи та необхідність подання Апеляційної скарги до 18.05.2018 року та представництва інтересів у суді в день звернення «Л» за юридичною допомогою, юристом організації терміново надано консультацію, підготовлено письмовий консультативний висновок, здійснено супровід «Л» до адвоката УГСПЛ — 15.05.2018 року.

У результаті екстрених дій регіонального представника «ВОЛНИ», юриста «ВОЛНИ» та адвоката УГСПЛ, було успішно подано Апеляційну скаргу, надано рад юридичних консультацій «Л», дітей приписано до житла, що частково унеможливлює його конфіскацію, міру покарання «Л» змінено із 6 на 4 роки.

Кейс 5 (первинна правова допомога) Київ

10 вересня 2018 року до регіонального представника БО «БФ Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА» звернувся представник спільноти  «М».

«М» повідомив, що 29.08.2018 року, перебуваючи на сайті ЗПТ м. Києва по вул. Відпочинку, 18 його сфотографувала медсестра «М» на сходах у підвалі. Зі слів «М», він «діставав ключі, які в нього випали вниз сходів у підвал». Проте лікарка стверджувала, що «М» вживав внутрішньовенно заборонені наркотичні речовини. Після цього був проведений експрес-тест, який не виявив заборонених речовин в організмі «М». Після цих подій «М» виключили із програми ЗПТ. «М» звернувся за роз’ясненнями та наданні допомоги у постановці на програму ЗПТ.

Проаналізувавши ситуацію та з’ясувавши обставини, юридичний відділ БО «ВОЛНА» повідомляє наступне:

Згідно Наказу № 200 МОЗ України, а саме пунктів:

Рішення про припинення ЗПТ хворому може бути прийнято лікарем у таких випадках:

надходження заяви хворого про відмову від подальшої участі у ЗПТ;

порушення хворим правил участі у ЗПТ, зазначених в Інформаційному листі про замісну підтримувальну терапію із застосуванням препаратів бупренорфіну або метадону, який наведено у додатку до цього Порядку.

У разі прийняття рішення про припинення ЗПТ для попередження синдрому відміни хворому забезпечується поступове зменшення дози Препарату (шляхом проведення коротко- або довгострокової детоксикації) відповідно до стану його здоров’я та дози Препарату, яку хворий отримав в день прийняття рішення про припинення ЗПТ.

Отже, лікар-нарколог має право виключити із прогрми ЗПТ за порушення Павил участі у ЗПТ зазначених в Інформаційному листі про замісну підтримувальну терапію із застосуванням препаратів бупренорфіну або метадону, який наведено у додатку до цього Порядку.

Доведено до заявника «Правила участі у ЗПТ»:

Хворому заборонено:

  • відвідувати заклад охорони здоров’я для отримання ЗПТ у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння;
  • виносити отримані препарати за межі кабінету, де проводиться ЗПТ, крім випадків видачі цих препаратів для самостійного прийому хворим в амбулаторних умовах, у тому числі в умовах створеного стаціонару вдома;
  • здійснювати будь-які незаконні дії з психотропними речовинами, наркотичними засобами або прекурсорами на території закладу охорони здоров’я;
  • порушувати громадський порядок на території закладу охорони здоров’я, на базі якого надається ЗПТ.

За порушення вказаних правил Ваша участь у ЗПТ може бути припинена.

Інформуємо Вас, що у випадках будь-яких проявів агресії та порушення громадського порядку на території закладу охорони здоров’я медичний персонал має право залучати до вирішення таких ситуацій представників Поліції.

У разі від’їзду до іншого регіону з поважної причини (госпіталізація, зміна місця проживання, відрядження, відпустка та інше) Вам необхідно повідомити про це лікаря. У разі пропуску прийому препарату більше 10 днів безперервно протягом місяця лікарем може бути прийнято рішення щодо припинення ЗПТ.

Протягом проведення ЗПТ з метою здійснення контролю за наявністю в організмі наркотичних або лікарських засобів Вам на вимогу лікаря необхідно буде здати сечу. Частота тестування та вид тесту, що використовується, визначаються лікарем.

З метою контролю прийому препарату в межах кабінету ЗПТ лікуючий лікар або медична сестра має право просити Вас приймати препарат не відвертаючись для того, щоб переконатись, що Ви не затримуєте препарат у ротовій порожнині, просити Вас додатково наповнити одноразовий стаканчик, в якому був препарат, питною водою та випити її, а також вимовити якусь фразу після завершення прийому препарату.

Для контролю прийому препарату, що виданий за рецептом або безпосередньо з ЛПЗ для самостійного прийому в амбулаторних умовах, у тому числі в умовах створеного стаціонару вдома, лікар має право періодично вимагати надати залишок препарату до ЛПЗ для контролю його кількості. Виявлення нестачі препаратів або їх ненадання для контролю, у тому числі у визначений лікарем термін, є підставою для припинення їх видачі за рецептом або безпосередньо з ЛПЗ для самостійного прийому в амбулаторних умовах. Препарати, які отримано у заводській упаковці (блістері), надаються для контролю у непошкодженій заводській упаковці (блістері) та вилучаються з неї (нього) лише безпосередньо перед вживанням.

Під час проведення ЗПТ з Вашої згоди може здійснюватися збір інформації про стан здоров’я, рівень благополуччя, ризики виникнення шкідливих наслідків, що пов’язані з вживанням наркотиків, тощо.»

Юридичним відділом рекомендовано:

  • Скласти лист/звернення до Головного лікаря для визначення причин виключення «М» із програми ЗПТ.
  • При неможливості відновлення пацієнта на сайті ЗПТ, розглянути можливість постановки на програму ЗПТ на іншому сайті;
  • Регіональному представнику «ВОЛНИ» провести бесіду із «М» щодо дотримання «Правил участі у ЗПТ зазначених в Інформаційному листі про замісну підтримувальну терапію із застосуванням препаратів бупренорфіну або метадону, який наведено у додатку до Порядку проведення ЗПТ хворих опіоїдною залежністю»

Завдяки проведенню первинного консультування, допомозі у складенні листа/звернення на Головного лікаря юристом та супроводу регіональним представником «ВОЛНИ», підвищено рівень знань та навиків взаємодії із лікарями сайтів, складення листів/звернень, правила перебування на програмі ЗПТ. Надано супровід, «М» відновлено на програмі лікування ЗПТ.

Залишились питання?

Залиште свої контактні данні, і ми зв'яжемося з Вами якнайшвидше, щоб відповісти на ваші питання та допогти Вам

© "ВОЛНА", Всі права захищені