Обшук: правила поведінки

18.06.2019

Обшук: правила поведінки

Українці щорічно стають жертвами численних зловживань з боку працівників поліції, в тому ж числі учасники нашої спільноти. Поширеною є практика незаконного обшуку особи. Як правило, це відбувається на вокзалах, на вулиці, в парках та інших публічних місцях.

На нашу думку, найкращий запобіжник від цих зловживань – знати свої права та обов’язки!)

Законодавче регулювання:

Обшук є слідчою дією, яка проводиться з метою виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя вчинення правопорушення (частина 1 статті 234 КПК України).

Особистий обшук може проводитись у двох випадках:

 1. під час затримання особи (частина 3 статті 208 КПК);
 2. під час обшуку житла чи іншого володіння особи (частина 5 статті 236 КПК).

У цих ситуаціях обшук особи здійснюються без рішення суду, але з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії (частина 7 статті 223, частина 2 статті 234 КПК України).

Схожим за своїм змістом до обшуку є особистий огляд особи у справах про адміністративні правопорушення.

Особистий огляд є засобом забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення і може провадитись уповноваженою на те особою однієї статі з оглядуваним і в присутності двох понятих тієї ж статі. Про особистий огляд, огляд речей складається протокол або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання (статті 260 та 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Згідно з пунктом 7 статті 11 Закону України «Про ПО-міліцію»)) органи внутрішніх справ уповноважені у випадках, передбачених законом, складати протоколи про адміністративні правопорушення, провадити особистий огляд, огляд речей, вилучення речей і документів, застосовувати інші передбачені законом заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення.

То ж які ж це випадки, передбачені законом?

Поліція уповноважена проводити огляд лише затриманих:

 • підозрюваних у вчиненні злочину, обвинувачених, які переховуються від слідства чи суду, засуджених, які ухиляються від виконання кримінального покарання;
 • осіб, які вчинили адміністративні правопорушення;
 • неповнолітніх віком до 16 років, які залишилися без опікування;
 • неповнолітніх, які вчинили суспільно небезпечні діяння і не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність (14 років);
 • осіб, які перебували у громадських місцях у стані сп’яніння, якщо їх вигляд ображав людську гідність і громадську мораль або якщо вони втратили здатність самостійно пересуватися чи могли завдати шкоди оточуючим або собі;
 • військовослужбовців, які вчинили діяння, що підпадають під ознаки кримінального або адміністративного правопорушення;
 • осіб, які мають ознаки вираженого психічного розладу і створюють у зв’язку з цим реальну небезпеку для себе і оточуючих;
 • іноземців та осіб без громадянства, які розшукуються правоохоронними органами інших держав як підозрювані, обвинувачені у вчиненні злочину або як засуджені, які ухиляються від виконання кримінального покарання (пункти 5 та 6 статті 11 Закону України «Про міліцію»).

Практика:

Правоохоронці незаконно здійснюють обшук осіб, називаючи це «зовнішнім оглядом» або «поверхневим оглядом». При цьому зазначають, що діють згідно із Законом України «Про міліцію» та Статутом патрульно-постової служби міліції України.)

Зазвичай подібні «огляди» проводяться за відсутності понятих та без складення протоколу!!! Вміст кишень та сумки особи піддається незаконному дослідженню. На жаль, таке перевищення влади з боку поліції є одним з найбільш латентних (прихованих) порушень. А про загальну кількість осіб, які щорічно в Україні піддаються цьому виду порушень, можна тільки здогадуватись….(

Закон України «Про ПО-міліцію» не передбачає зовнішній огляд, а за змістом статті 239 Статуту патрульно-постової служби міліції України зовнішній огляд є частиною процедури особистого огляду.

Чітке дотримання вимог закону (присутність двох понятих і складення протоколу) може зменшити кількість особистих оглядів без належних на те підстав!!!

Поради:

 1. Не бути зухвалим, говорити ввічливо і не ображати правоохоронців, не провокувати їх до застосування насильства та спеціальних засобів (таке, на жаль, також трапляється).
 2. Намагатись привернути увагу перехожих, забезпечити собі «власних понятих». Юрба людей – найкраща гарантія законності дій правоохоронців.
 3. Просити представитись та пред’явити посвідчення. Ідентифікація правоохоронця передбачає можливість подання скарги у випадку здійснення ним порушень.
 4. Якщо вас хочуть обшукати, оглянути, «обмацати» чи вимагають «вивертати» кишені, — запитайте у чому вас підозрюють, де поняті і чи готовий бланк протоколу!!! При цьому не забувайте перше правило)
 5. Якщо ж ви не змогли запобігти «екскурсії» по ваших речах і кишенях, обов’язково напишіть скаргу, не залишайте порушення закону безкарним.

Не знаєте, до кого звернутись і як діяти – шукайте Центр правової інформації і консультацій у вашому місті чи районі, негайно звернутись до Центрів безкоштовної юридичної допомоги, Української Гельсинської спілки з прав людини.

НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ:

0800507727;

БО «БФ «ВОЛНА»

(099) 324 08 74;

Безкоштовна професійна консультація юриста організації.

Дивіться також

Залишились питання?

Залиште свої контактні данні, і ми зв'яжемося з Вами якнайшвидше, щоб відповісти на ваші питання та допогти Вам

2019, "ВОЛНА", Всі права захищені