Акція «Спляча красуня — українська наркополітика»

26.06.2019

Акція «Спляча красуня — українська наркополітика»

26 червня 2019 року навпроти Адміністрація Президента України відбулась перформанс-акція «Спляча красуня — українська наркополітика». Учасники акції – наркозалежні люди, громадські діячі та правозахисники влаштували імпровізовану виставу аби у такий спосіб привернути увагу Голови держави, високопосадовців та суспільства до чинної репресивної наркополітики та проблем, з якими щодня стикаються сотні тисяч наркоспоживачів в Україні. У цей день активісти традиційно закликали владу декриміналізувати наркозалежних людей, змінивши фокус роботи правоохоронної системи на протидію організованому наркобізнесу, а не простим наркоспоживачам.

«Змінюються Президенти, змінюються Уряди та Парламенти, але, на превеликий жаль, не змінюється репресивна наркополітика в Україні, результатом якої є епідемії ВІЛ, ТБ та гепатитів, криміналізація звичайних наркоспоживачів на фоні процвітаючої організованої наркозлочинності та засилля нових синтетичних психоактивних речовин під «дахом» відповідних правоохоронних органів разом з навалою неврегульованих державою «псевдореабілітаційних послуг» для наркозалежних! Таке відчуття, що наркополітика «впала в сплячку». Самеі тому ми, як і тисячі людей в сотнях міст по всьому світу прийшли «розбудити» її, і знову заявити в цей день «Підтримати! НЕ карати!», — зазначив Антон Басенко (Anton Basenko), Голова Правління Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю, який має багаторічний досвід наркоспоживання та є міжнародним експертом з питань наркополітики.

Саме сьогодні, 26 червня десятки тисяч людей у понад 100 країнах по всьому світу виходять на вулиці своїх міст в рамках глобальної міжнародної адвокаційної кампанії Support. Don’t Punish. («Підтримати. Не карати»), спрямованої на гуманізацію репресивної політики щодо наркотиків.

«У той час, як в українському Парламенті майже досягнуто консенсусу щодо легалізації канабісу у медичних цілях, з 1 січня 2020 року кримінальні штрафи за незаконне зберігання наркотиків (навіть для власного вживання) мають зрости у 30 (!) разів: з 1700 до 51 тис. грн.), що негативно вдарить по 350 тисяч наркозалежних людях в Україні та їх рідних і близьких, суттєво підвищить рівень «наркокорупції» серед правоохоронців, збільшить ризики загострення епідемій ВІЛ-інфекції та вірусного гепатиту С. Понад 60% засуджених за зберігання наркотиків для власного вживання отримують кримінальне покарання за те, що у більшості цивілізованих країн взагалі не вважається кримінальним правопорушенням. Україні зараз саме час «прокинутися» і кардинально підвищити «порогові розміри» наркотиків, аби привести їх у відповідність до кращих практик Європейського Союзу», — заявив Pavlo Skala, експерт з наркополітики, директор з політики та партнерських відносин Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health.

Ирина Иванчук (Irina Ivanchuk), керівник сектору замісної підтримувальної терапії Центр громадського здоров’я МОЗ України зазначила, що політика боротьби з наркотиками має формуватися на базі раціонального підходу направленого на охорону громадського здоров’я – на основі науково-обґрунтованих та економічно-ефективних підходів. На українську наркополітику жодним чином не мають впливати особисті упередження та стереотипи:

“Декриміналізація, впровадження програм зменшення шкоди, розширення доступу до лікування та замісної підтримувальної терапії довели свою ефективність і є тими заходами, що здатні значно покращити ситуацію з вживанням наркотиків українцями та зменшити згубні наслідки, що наносять наркотики людському організму”, — заявила представниця ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».

Нагадаємо, за зберігання наркотиків без мети збуту навіть у мізерній кількості ( для власного вживання) в Україні передбачено кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років (ст. 309 КК України). У наказі МОЗ України № 188 від 01.08.2000 р. «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу» встановлено неадекватно низький мінімальний поріг притягнення до кримінальної відповідальності. Він є набагато нижчим, ніж у багатьох європейських країнах. Практика застосування кримінального законодавства вказує на високий рівень криміналізації людей, які вживають наркотики. Результатом цих репресивних та антигуманних норм є той факт, що щорічно на лаві підсудних опиняються тисячі людей, хворих на наркозалежність, які отримують кримінальну судимість, у т.ч. позбавлення волі, замість адекватного лікування та реабілітації.

Організаторами акції виступили Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю за участі та підтримки International Drug Policy Consortium, Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health, «100% життя» — Мережа ЛЖВ та у партнерстві з ініціативною групою ЗПТ «Зірка шляху твого», Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА, ENPUD та іншими неурядовими правозахисними організаціями, які працюють у сфері наркополітики.

Щорічна акція в рамках Глобальної кампанії за зміни репресивної наркополітики «ПІДТРИМАТИ, НЕ КАРАТИ!» (Support. Don’t Punish) відбулась в Україні вже всьоме поспіль. #supportdontpunish

Дивіться також

Залишились питання?

Залиште свої контактні данні, і ми зв'яжемося з Вами якнайшвидше, щоб відповісти на ваші питання та допогти Вам

2019, "ВОЛНА", Всі права захищені